Naše další weby o Číně: Velká číská zeď, města Šanghaj, Guangzhou (Kanton) a Tianjin nebo Xi'an. Magická-Evropa.cz

Čína - cestovní pojištění a připojištění

Pojištění léčebných výloh je základním pojištěním pro jakoukoliv cestu do zahraničí. Nejjednodušší je si jej pořídit k platební kartě - tuto službu nabízí většina českých bank a cena je 200-300Kč za rok (někde je pojištění léčebných výloh zdarma), studenti si jej mohou pořídit i k ISIC kartě. Toto pojištění platí po celý rok a jediným omezením je maximální doba souvislého pobytu v zahraničí (většinou 60 nebo 90 dní).

Pro porovnání: pojištění léčebných výloh do zahraničí stojí na den okolo 20-30Kč (podle typu a krytí), takže pokud strávíte za celý rok v zahraničí minimálně dva týdny, rozhodně se Vám celoroční pojištění léčebných výloh vyplatí a máte jistotu, že se nezapomenete pojistit. Pro pojistné podmínky kontaktujte svoji banku (často se pojištění vztahuje i na manžela/ku držitele/ky karty.

Jedinou nevýhodou této formy pojištění jsou poměrně nízké limity (1-3miliony Kč), což zejména ve vyspělých zemích nemusí v případě problémů stačit a proto zejména pro zámořské cesty stojí za zvážení pojištění s vyšším krytím (případně více pojistek najednou). Klasické cestovní pojištění je u českých pojišťoven poměrně drahé (min 1000-2000 za měsíc) - cenově zajímává je ale například nabídka na www.evropska.cz, kde je vyšší krytí (ale platí jen pro souvislé pobyty do 45dní).

. Při jakékoliv pojistné události kontaktujte prvně Vaši pojišťovnu, která Vás odkáže na smluvní partnery v místě, kde se nacházíte. Pokud to neuděláte, může se stát, že nedostanete náhradu v plné výši, případně vůbec.


ZAHRANIČNÍ POJIŠŤOVNY - PRO OPRAVDOVÉ CESTOVATELE

Pokud cestujete často a daleko (mimo Evropu), vyplatí se Vám pořídit si pojištění u zahraniční instituce (nejčastěji z Velké Británie), kde získáte celoroční cestovní pojištění za stejnou cenu jako u českých pojišťoven, ale pojistné krytí je několikanásobně vyšší (standartně 5-10 milionů liber, tj 150-300 milionů Kč; oproti českým pojišťovnám, které výjmečně nabízí krytí max 5mil., většinou ještě méně). Cena začíná okolo 300Kč za měsíc (tj. 3600 za rok) a odvíjí se zejména od rozsahu pojištění (standartně obsahuje i pojištění zavazadel), může zahrnovat i pojištění ztráty dokladů, pěnez a šeků; pojištění při adrenalinových sportech, pojištění proti zpoždění letadla atd. I s těmito doplňkovými službami však cena nepřekročí 5000Kč za rok.Zahraničních pojišťoven, které nabízí toto pojištění i pro občany ČR nebo Slovenska moc není - nejlepším řešením je asi Columbus Direct a Worldwireinsure.com
V průvodci Lonely Planet je často doporučován web Nomads, ale ceny jsou zde o poznání vyšší, takže doporučujeme spíš využít jednu z výše zmíněných.
Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny

TIPY

. Dejte si pozor na podvodníky, kteří nabízejí, že Vám vystaví doklad pro pojišťovnu (o ošetření, které neproběhlo) s tím, že za tento doklad zaplatíte jen "malý" poplatek a pojišťovna v ČR Vám jej pak proplatí. Pojišťovna Vám na takový doklad nedá ani korunu, vždy prvně kontaktujte pojišťovnu!

. Doporučujeme před cestou oskenovat všechny důležité doklady a dokumenty (pas, pojištění, letenka, vouchery na ubytování, kontaktní telefonní čísla) a uložit si je do emailové schránky. Budete je tak mít k dispozici i v případě, že přijdete o všechna zavazadla a velmi se tím zjednodušší případné vydání náhradních dokladů.