Naše další weby o Číně: Velká číská zeď, města Šanghaj, Guangzhou (Kanton) a Tianjin nebo Xi'an. Magická-Evropa.cz

Čína - očkování

Čína patří mezi země s poměrně nízkým rizikem nákazy, přesto doporučujeme poradit se o očkování s lékařem. Povinné očkování do Číny není žádné (s vyjímkou žluté zimnice, ale jen v případě, že jste před cestou do Číny navštívili zemi, kde je riziko nákazy - podrobnosti níže). Hlavní vliv na doporučené očkování má charakter Vaší cesty - v jakém období, do které části Číny a na jak dlouho cestujete. Zároveň zálěží na tom, v jakém prostředí se budete v Číně pohybovat. Minimálně je však dobré se nechat očkovat proti žloutence (hepatitida A, B) a břišnímu tyfu. Dále si zkontrolujte stav Vašeho očkování proti tetanu, spalničkám a záškrtu a případně se nechte přeočkovat.
Důležitá je prevence - proto při pobytu v Číně dodržujte hygienické návyky a pijte výhradně balené nápoje bez ledu. Balenou vodu používejte i při čištění zubů. Čerstvé ovoce a zeleninu si před požitím omyjte (také balenou vodou) a vyvarujte se konzumace neupravených masných a mléčných výrobků. Pozor také na zmrzlinu (nebalenou).

ŽLUTÁ ZIMNICE

Očkování proti žluté zimnici je povinné pro cestovatele přijíždějící ze země s výskytem žluté zimnice a je vyžadováno kvůli ochraně před zavlečením této nemoci. Rizikové země:
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Republika Kongo, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Etiopie, Gabun, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Keňa, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Nigérie, Rwanda, Sv. Tomáš a Principe, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Súdán, Tanzanie, Togo, Uganda.
AMERIKA: Argentina, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Francouzská Guayana, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Suriname Trinidad a Tobago, Venezuela.

HEPATITIDA A,B

Očkování je naléhavě doporučeno do všech oblastí Číny, je možné očkovat se zvlášť na žlotenku A a B anebo najednou. Očkování proti oběma se provádí ve třech dávkách, před odejzdem stačí stihnout dvě dávky (druhá je měsíc po první). Dvě dávky poskytují ochranu proti hepatitidě A a B na tři roky; po třetí dávce (6 měsíců po první) je ochrana celoživotní. Cena se pohybuje okolo 1500Kč za jednu dávku.

BŘIŠNÍ TYFUS

Druhé naléhavě doporučené očkování - provádí se min, 14 dní před odjezdem jednou dávkou. Riziko nákazy je stejně jako u hepatitidy zejména ve venkovských oblastech. Cena vakcíny se pohybuje kolem 500Kč a poskytuje ochranu na tři roky.

MENINGITIDA

Doporučuje se zejména pokud se plánujete v Číně dlouhodobě pohybovat v těsném kontaktu s místními (mladými lidmi). Očkování se provádí jednou dávkou (orientační cena 500Kč) a chrání na tři roky.

VZTEKLINA

Riziko vztekliny je v Číně poměrně vysoké, proto se doporučuje při dlouhodobějším pobytu preventivní očkování. To se provádí třemi dávkami během jednoho měsíce (cena přibližně 500Kč za jednu dávku) a poskytuje ochranu na rok. Při pokousání zvířetem je doporučeno se nechat pro jistotu ještě přeočkovat.

JAPONSKÁ ENCEFALITIDA

Japonská encefalitida je velice nebezečné onemocnění zejména pro děti a starší lidi. Vyskytuje se v odlehlých venkovských oblastech a očkování je doporučeno pouze pro dlouhodobější pobyty na venkově (přenáší ji komáři). Očkuje se dvěma nebo třemi dávkami (jedna stojí cca 2400Kč), pokud jedete do Číny na méně než měsíc a nebudete se dlouhodobě zdržovat například v zemědělských oblastech, měl by jako prevence stačit kvalitní repelent proti komárům. Samozřejmě se poraďte s lékařem.

MALÁRIE

Vyskytuje se zejména ve venkovských oblastech jižní části Číny, ve větších městech většinou bezproblémů. Pokud se budete pohybovat po zmíněném venkově je dobré po konzultaci s lékařem zvážit preventivní užívání antimalarické profylaxe (pozor na vedlejší účinky).